Kinevezési okmány kivonata. 1874. szeptember hó 7.-én István püspöktől.
… Csorváson a fennálló szabályok értelmében lesz lehetséges részesíteni, az ajánlat hű és pontos beváltásának feltétele alatt, Csorvásra ideiglenes minőségben már most egy önálló káplánt / Curatust:/ fogok küldeni…. Megegyezvén, hogy az anyakönyvek vezetését csak a jövő 1875 év január hó 1-től fogva kellened megkezdened. Ellátásodra fog szolgálni előleg a Csorvási hívek által aláirt és a gróf W..K, özvegy gr.W. Antalné és gyermekei által kifejezett tőkék évi 825. forint 30. krt tevő 6%-os jövedelme. Ezenkívül jövedelmedet fogja képezni még az úgynevezett stolaris jövedelem, melynek meghatározása iránt, ha addig megszabva nem volna, javaslatodat annak idején elvárom. Remélem különben, hogy úgy a hívek bővebb ajándékából, mint az eddig még nem nyilatkozott nagybirtokosok részéről várható adományozásból képes leszek jövedelmedet későbben javítani.
Grócz Béla, gyulai magyar káplán csorvási aurátussá neveztetett ki.
Született Puszta- keresztúron Torontálmegyében, Grócz Imre uradalmi ispán és Licsek Mária békésmegyei származású szülőktől. Neveltetett Orosházán, ahová özvegyé lett anyja 1849. szeptemberében telepedett. Iskoláit végezte Nváradon az 1-ső latin osztálytól kezdve, a mire őt A.e. Szaniszló püspök 60.pengőforint stipenluimmal, később ( a 3-ik osztálytól kezdve) a Salamon-intézetbe való fölvevését segítette. A papnevelőbe lépett 1859. őszén mint VII-év osztálya s itt végezve hat év alatt a 2.filozofiai és a 4. theologiai évfolyamot.
Pappá szentelte Vácott 1865. július. 15.-én. Beitler püspök (Szaniszló betegsége miatt)
Káplán volt 1865.-1867. novemberig Várad-Újvároson, 1868. január végéig Endrődön.
1868. októberig Várad-olasziban, 1874. szeptemberig Gyulán, hol a Gyuláról származott csorvásiakkal megismerkedvén, ezek öt lelkészöknek kérték.
Csorvás. 2019. 08. 25. (kp)
További anyagunk: Historia Domus