2013. május 19.
Kiss-Rigó László Szeged-Csanádi püspök Pünkösdi körlevele
Üzenet
Pünkösdkor azt ünnepeljük hálás szívvel, hogy a Föltámadt Krisztus elküldte apostolainak, közösségének a Szentlélek ajándékát. A Szentlélek azóta is jelen van az egyházban, és az egyes tagok életében. Arra képesít bennünket, hogy személyes, élő kapcsolatban legyünk a Föltámadt Krisztussal, és az Ő közösségében egymással. Más szóval a Szentlélek képesít bennünket arra, hogy építsük közösségét, az „Isten Országát”, ahogy ezt az alapító nevezte, illetve hiteles és korszerű tanúságot tegyünk az evangéliumról az egész társadalom szolgálatában.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye ezért törekszik arra, hogy tudatosítsa tagjaiban: nemcsak egy jogi személyhez tartoznak valamilyen módon, az egyházmegye nem csupán plébániák és intézmények összessége, hanem Krisztus követőinek Csongrád megyében, Békés megyében és Jász- Nagykun-Szolnok megye déli részében élő valódi közössége. Ezt a közösséget a Szentlélek segítségével folytonosan építjük. Ezért építünk téglából, kőből is templomokat ott, ahol azokat lerombolták, és ott, ahol eddig soha nem is voltak: Lökösházán, Bakson, Újszentivánon, Nagylakon, Békéssámsonban, Pusztaszeren, Okányban. És ezért tartunk fenn különböző iskolákat (az idén már közel 10 ezer diákkal), szociális intézményeket, karitász szolgálatot, gyermek és ifjúságvédelmi szakellátást, sportra, egészségre nevelő Labdarugó Akadémiát, roma szakkollégiumot, végzünk kulturális tevékenységet. Ezek nagy részéhez méltányos állami támogatást is kapunk, de természetesen saját önrészünkre, anyagi áldozatainkra és erőfeszítéseinkre is szükség van. A legfontosabb azonban az erkölcsi támogatás, összetartozás, felelősségvállalás. A fenti tevékenységet ugyanis nem a Szeged-Csanádi Egyházmegye, mint jogi személy végzi, hanem az egyházmegye tagjainak élő közössége. Imájával, erkölcsi vagy anyagi támogatásával mindenki ily módon is tanúságot tesz az evangéliumról.
Néhány évvel ezelőtt az egyházmegye Toronyirány című magazinjában már mindezt az egyházmegye tagjai élé tártam. Megható volt a válasz: főleg néhány száz, egy-két ezer forintos támogatások érkeztek hónapokon át az egyházmegye számlájára. Szívből köszönöm mindazoknak, akik így járultak hozzá közös szolgálatunkhoz. Az anyagi segítség összege önmagában sem elhanyagolható, de az erkölcsi értéke az igazán felbecsülhetetlen. Az evangéliumi jelenet jutott az eszembe: Jézus szerint a szegény özvegyasszony két fillérje Isten szemében végtelenül nagyobb értéket képvisel, mint a dúsgazdag ember nagyképű, hivalkodó, saját fölöslegéből látványosan juttatott nagy összegű adománya.
Hogy az evangéliumi jelenet örökké aktuális üzenetét szó szerint is tapasztalhatóvá tegyem, megkértem az OTP Bank vezetőit egy olyan folyószámla nyitására, mely adományokat fogad az egyházmegye tevékenységének a támogatására, és a szokásosnál jóval nagyobb mértékben kamatozik. De ennél sokkal hatékonyabb megállapodást kötöttünk: az egyházmegye egész területén minden OTP fiókban elhelyeztek egy perselyt, és egy adomány-számlát is nyitottak. Aki bármilyen összeget elhelyez a perselybe, vagy befizet az adományszámlára, annak a hozzájárulását az OTP Bank minden évben megduplázza, azaz ugyanannyit tesz hozzá. Ezentúl a Szeged-Csanádi Egyházmegye céljainak elérését, közszolgálati és karitatív tevékenységének a hatékonyságát nemcsak az állami finanszírozás és a hozzáadott önerő, hanem az egyházmegye saját közösségének tagjai részéről érkező és megduplázott hozzájárulás is segíti. És támogatja az, ami ennél is sokkal értékesebb: az összefogás, az egyéni áldozatvállalás erkölcsi ereje.
Egyházmegyénkben hagyomány, hogy Pünkösdkor minden templomban és minden szentmisén a perselyadományokat az egyházmegye tevékenységének, közös céljaink elérésének támogatására, a kis plébániák megsegítésére gyűjtjük. Az egész egyházmegye közössége nevében köszönetet mondok mindenkinek az áldozatvállalásért, a közös felelősség, a szolidaritás kifejezéséért.
Szeged, 2013. Pünkösd ünnepén Kiss-Rigó László püspök
|