Az elmúlt években mindenkit megelőlegezett jószándékkal fogadtunk: erőnket meghaladó módon próbáltunk alkalmazkodni a családok igényeihez és különleges, egyéni kéréseihez.
A legtöbb találkozás alkalmával a plébános beszélt egyházközségeink anyagi helyzetéről, a párbeszéd és a bizalomépítés jegyében felajánlotta a plébánai gazdálkodás részletes, bizonylatszintű bemutatását. Így kérte a családok segítségét, templomaink és plébániáink működtetéséhez, a családokra bízva ennek mértékét.
Sajnálatos módon ezzel sokan visszaéltek, és miután megkapták a közösségtől/plébánostól a kért szolgálatot, gyorsan elfelejtették felajánlásaikat. Arra is rendszeresen volt példa, hogy kifejezetten jómódú családok 1-2 ezer forinttal alázták meg a Plébániát.
Egyfelől a plébános munkatársaival együtt elvégzi a családok vagy az egyén által kért szolgálatot és még nagyon sok más feladatot, másfelől gondoskodik a plébániák és a templomok alapvető működéséről, rendben tartásáról. Az egyházi szolgálatokért minden esetben annyi térítést kértünk, amennyit a Magyar Katolikus Püspöki Kar "Stóladíjszabás"-ként 2009.09.10-én jóváhagyott. Ezen túl, nagyon sokszor alkalmazkodtunk (akár feladatok átrendezésével, akár szabadidős programok elhagyásával, hétvégi időpont vállalásával) a családok kéréseihez.
A templomok, plébániák fenntartását az Egyházfenntartási hozzájárulásokból végezzük. Az Egyházfenntartási hozzájárulást Gerendáson a gerendási templomra és a gerendási feladatok ellátására, Csorváson a csorvási templomra és plébániára, és a csorvási feladatok ellátására fordítjuk.
Úgy érezzük, a plébánia erőn felül vállalja szolgálatát, miközben ezzel sokan visszaélnek.
Itt is rögzítjük, hogy anyagiak hiánya vagy a fent leírt rosszindulat/nem törődömség ellenére minden liturgikus szolgálatot elvégeztünk.
2016. októberétől a következő változások lépnek életbe:
- Adott szertartás, szolgálat térítését előre kérjük a pénztárba befizetni.
- Mindenkitől kérjük, hogy előre rendezze Egyházfenntartását. Nem katolikusoktól és azoktól, akik nincsenek megkeresztelve azt kérjük, hogy adomány formájában járuljanak hozzá a kiadásokhoz. Tudjuk, hogy az Egyház részéről a 2010 előtti 1-2 évben történtek sértő megnyilvánulások és voltak sajnálatos félreértések. Erre való tekintettel minden érintettől csak annyit kérünk, hogy az Egyházfenntartást 2-3 évre visszamenőleg rendezze. Aki teheti, az ezen felül is segítheti közösségeink működtetését, óriási köszönettel fogadunk minden ráadás támogatást.
- Méltatlan összeggel ne hozzuk kellemetlen helyzetbe egymást. Becsületes dolog nyíltan megmondani, ha valaki nem akar fizetni vagy úgy érzi, hogy a plébánia érdemtelen az anyagi támogatásra.
- Aki más egyházközségben vagy protestáns közösségekben fizet egyházfenntartást, az hozza magával a kapott bizonylatot. Aki ezt ilyenmódon igazolja, attól természetesen nem kérünk újabb egyházfenntartást.
- Az együttműködés a továbbiakban kizárólag kölcsönösségi alapon valósul meg. Igazoltan nehéz körülmények között élőket erőnkhöz mérten továbbra is támogatunk, de náluk is elvárjuk az erőfeszítéseket és az együttműködést.
- Süteményt, italt és más ajándékot, csak azoktól fogadunk el, akik rendezték egyházfenntartásukat.
- Az Egyházfenntartás a jövedelem és a vagyoni helyzet alapján fizetendő. Ennek irányadó, minimum összegei:
nyilvántartott munkanélküliek, nyugdíj nélküliek részére 0Ft
közmunkából élőknek 1 ezer Ft évente
kisnyugdíjasoknak, minimálbéren élőknek 2-3 ezer Ft évente
alkalmazotti munkahellyel rendelkezőknek 7-10 ezer Ft évente
külföldön dolgozóknak 15 ezer Ft évente
|